Photobook „Wszystkie Duchy Starych Włoch”

Photobook zatytułowany „Wszystkie Duchy Starych Włoch” opowiada o starej i bardzo malowniczej dzielnicy Warszawy – Stare Włochy, z której pochodzę i jestem z nią emocjonalnie związana. To moja mała ojczyzna.

W dzielnicy tej znajduje się wiele starych, opuszczonych budowli, nadgryzionych zębem czasu. Niektóre przetrwały II wojnę światową. Parki i duże, malownicze stawy sprawiają, że jest tu zielono.

Miejsca te odznaczają się swoistą atmosferą i pewną niezwykłością. Można powiedzieć, że mają swego „ducha” i to właśnie o tych „duchach” opowiada projekt. W poniższych zdjęciach starałam się oddać owe „duchy” – czyli nastrój, atmosferę tych miejsc.

Do każdego ze zdjęć przypisałam jedną z postaci z mitologii słowiańskiej bądź innych wierzeń wraz z poprzedzającą je mapką wskazującą, gdzie na Starych Włochach wykonałam zdjęcie oraz poetyckimi wersami mojego autorstwa do niej nawiązującymi.

Zainspirowałam się książką „Bestiariusz słowiański” autorstwa Pawła Zycha & Witolda Vargasa. Opisali oni wierzenia naszych przodków, którzy bardzo silnie związani byli z naturą oraz miejscami, w których żyli, wierząc, że każde miejsce ma swojego „ducha” i w tym, co teoretycznie zwyczajne i błahe, można odnaleźć magiczny pierwiastek.

Zapraszam do obejrzenia nagrania eksplorującego tajemnice „Wszystkich Duchów Starych Włoch”, projektu silnie konceptualnego, fantastycznego i trochę mrocznego – powstałego w dużej mierze z mojej miłości do romantyzmu. Mam nadzieję, że pozwoli on Państwu wyobrazić sobie wędrówkę przez Stare Włochy oraz zainspiruje do poszukiwania piękna i niezwykłości otaczającej nas rzeczywistości. Dokument powstał w wersji cyfrowej, następnie został wydrukowany.

Kolejność odczytywania photobooka:

MAPKA – TEKST – ZDJĘCIE

Zapraszam także do obejrzenia tajemniczego trailera photobooka:

Poniżej prezentuję pełną treść photobooka zawartą w wydruku, ze stronami w kolejności chronologicznej:

Zdjęcia w kolejności występowania w photobooku:

Mapki w kolejności występowania w photobooku:

Photobook „Wszystkie Duchy Starych Włoch” stanowi swoiste rozwinięcie i poszerzenie „Dziennika Północnicy” – innego fotograficznego projektu mojego autorstwa. Można powiedzieć, że oba photobooki należą do wspólnego uniwersum.

Zapraszam serdecznie do obejrzenia „Dziennika Północnicy”.